Farba roka 2021

Farba roka 2021.

Pre nasledujúcich 12 mesiacov nám PANTOE COLOR INSTITUTE, ktorý nám každoročne udáva farebné trendy priniesol spojenie optimizmu, nádeje a sily. Žltá a sivá farba by mali mať tieto vlastnosti, ako aj ich kombinácia.

Ide o dve nezávislé a pomerne kontrastné farby, ktorých spojenie signalizuje jednotu, v ktorej sa ukrýva neprekonateľná sila. Obe farby sú symbolom optimizmu a tepla a majú za úlohu ľuďom priniesť istotu a nádej v nasledujúcom roku, ktorý pre mnohých nebude jednoduchý.

V roku 2009 bola žltá farba zvolená ako farba roku a mala priniesť optimizmus a novú silu po veľkej ekonomickej kríze v roku 2007 a 2008.

V interiérovom dizajne a tiež v módnom priemysle sme mohli vidieť výrazne odtiene žltej farby v predstavovaní jesenných kolekcií. V kombinácii s obľúbenou horčicovou, hnedou alebo tyrkysovou farbou je možné vytvoriť naozaj estetické a energiou nabité prvky.

Jednou z najteplejších farieb je práve žltá farba, jej odtieňmi sme obkolesení v prírode. Spája sa s pokojom , slnkom s jeho západmi a východmi, ktoré symbolizujú koniec jednej etapy a začiatok novej.

Tieto dva odtiene farieb vidíme v prírode každý deň bez toho aby sme si to uvedomili. Či už ako rozkvitnuté kvety na lúkach, alebo jesenné lístie pod nohami v rôznych odtieňoch žltej farby v kontraste so šedými skalami.

Vrátiť sa späť k prírode, k sebe a k vlastnej prirodzenosti je hlavným cieľom módy a dizajnu pre rok 2021. Drevo sa teší väčšej obľube v interiérovom dizajne, čo len potvrdzuje ešte väčšie prepojenie spoločnosti s prírodou a prinavrátením prírodných materiálov a farieb do našich domovov.

Opatrnosť

Dizajnéri, či už interiéroví, módni, grafickí alebo tvorcovia webov by však mali byť opatrní. Žltá farba správne funguje iba v súlade s určitými odtieňmi  sivej. Jemnosť sa stráca pri veľmi tmavých farbách, teda vtedy, keď sa v dizajne objavuje väčší kontrast, ktorý môže pôsobiť rušivo, až agresívne. Výstražné značky a symboly často používajú kombináciu čiernej a žltej farby.  Správna voľba sivej farby je preto alfou a omegou psychologického dopadu farieb na klienta a spoločnosť.

Každoročné udávanie farieb pre daný rok neznamená že sa máte rozbehnúť do predajne s farbami, okamžite premaľovať svoj dom, byt. Ani to, že je potrebné vymeniť všetok nábytok, prípadne vymeniť šatník. Je prirodzené, že sa nájdu niektorí z Vás, ktorý majú problém s farbami, prípadne s farbou, ktorá je aktuálne trendy. Nevešajte hlavu a vyberajte si srdcom. Ak nie ste úplne stotožnený s aktuálnymi farebnými a trendmi, riešte svoje bývanie nadčasovo a trendové farby využívajte vo forme doplnkov. Takto bude Váš interiér stále aktuálny. Farby v sebe nesú veľmi veľa informácií. Môžu ovplyvňovať našu náladu, a zároveň nimi vieme podať svetu správu o našom vnútornom psychickom stave. Je preto dôležité myslieť na správny výber farby nie len v móde, ale aj v architektúre, interiérovom dizajne či pri dekoráciách. Nalaďte sa na žlto sivú vlnu optimizmu v roku 2021.