Ako vybrať podnájomníka?

Každý prenajímateľ nehnuteľnosti chce bezproblémového podnájomníka a platby za prenájom včas.

Rád by som sa s vami podelil o vlastné skúsenosti a know-how pri prenajímaní nehnuteľnosti.
Snom každého realitného investora je mať bezproblémového podnájomníka, ktorý vám nevolá, nič nepotrebuje, nie sú s ním žiadne problémy a platby včas uhrádza na váš účet, nemám pravdu? V tomto článku sa pozrieme, ako vybrať podnájomníka, ktorý bude riadne a včas platiť nájom, nebude robiť problémy, a na čo sa pri výbere potenciálneho podnájomníka zamerať.

Sociálne siete
Ak vám potenciálny podnájomník pri dohadovaní si obhliadky, prípadne pri obhliadke povie svoje meno skúste si ho preveriť cez sociálne siete. Z nich sa dá veľa vyčítať, či už z profilovej fotky, statusov, komentárov prípadne zverejnených priateľov napr. na Facebooku, Instagrame, alebo na iných sociálnych sieťach. Rozhodne to urobte ako prvý krok, je to zadarmo a môžete sa hneď dozvedieť kto má o vašu nehnuteľnosť záujem.

Google
Meno záujemcu by ste mali zadať aj do internetových vyhľadávačov. Môžete sa dozvedieť minulosť záujemcu či už pozitívnu, alebo negatívnu. Je to úplne legitímny spôsob preverenia si záujemcu a zistenia o ňom niekedy viac ako je vám sám ochotný povedať pri obhliadke.

Centrálny register exekúcií SK
Na stránke www.cresk.sk (webová stránka zameraná na exekúcie v Slovenskej republike) si viete záujemcu o podnájom preveriť. Je to trochu problematickejší spôsob overenia, ale ak chcete realitného investora ochrániť tak je účinná. Pre preverenie je však potrebné zadať dátum narodenia záujemcu, čo nie je problém ak máte podpísané tzv. GDPR. Služba je spoplatnená sumou 2,- € prostredníctvom sms, alebo 1,- € pri platbe kartou.
Tak zistíte či má potenciálny záujemca nejakú exekúciu. Prípadne môžete o výpis z registra požiadať samotného záujemcu o prenájom : „Ak máte záujem o môj byt, poprosím vás prineste mi záznam z Centrálneho registra exekúcií a preukážte mi, že nemáte žiadnu exekúciu.“
Je potrebné zdôrazniť, že v evidencii môžu byť aj drobné záznamy o ktorých nevedel a narátali sa mu tam penále z omeškania. Výpis z Centrálneho registra exekúcií tak nemusí nič vypovedať o budúcej bonite podnájomníka. Záznam by nemal hneď znamenať odmietnutie záujemcu, ktorého by ste sa naopak mohli na dané zistenie opýtať a nechať ho, aby vám danú skutočnosť vysvetlil.

Insolventný register
Ďalšou z možností vyhľadávania je záznam na stránke www.registerdlznikov.sk. Na rozdiel od Centrálneho registra exekúcií je tento register zdarma. Je potrebné poznať identifikačné údaje, t.j. meno, priezvisko a rodné číslo uchádzača o byt. Potom stačí pár minút a hneď sa dozviete, či potenciálny uchádzač nie je insolventný.

Register trestov
Pri tomto bode si potrebné doklady neviete zaobstarať sami. Musíte požiadať záujemcu.
Výpis z registra trestov vám vydá :
– Register trestov Generálnej prokuratúry, Kvetná 13, Bratislava
– Obec, ktorá si vedie matriku
– Slovenská pošta
– Zastupiteľský úrad v zahraničí
– viete si ho vybaviť aj elektronicky na www.slovensko.sk.
Tak vám vie preukázať, že nemá v registri žiaden trestný záznam.

Obchodný register
Pri hľadaní na portáli Google, prípadne inom prehliadači ste možno našli niečo o podnikateľskej histórií záujemcu. Možno je živnostník, alebo vlastní firmu. Ak vlastní firmu, prípadne nie jednu tak si to viete preveriť na portály www.orsr.sk, ak je živnostník tak na stránke www.zrsr.sk.
www.obcan.justice.sk/poverenia/ na tejto stránke si viete preveriť či na danú firmu nie je uvalená exekúcia, alebo či nie je v insolventnosti.

Hľadané osoby políciou SR
Táto evidencia je úplne zdarma. Na stránke Ministerstva vnútra SR si viete nájsť zoznam osôb, ktoré sú v pátraní. Osobu, ktorú hľadá polícia by ste určite ako podnájomníka nechceli.

sk.mapy.cz
Bod o ktorom skoro nikto neviem a preto ho každý podceňuje. Pokojne sa môže stať, že váš záujemca vám povie adresu svojho trvalého bydliska, ktorá je totožná s adresou mestského úradu, prípadne obecného úradu. Pokiaľ si neoveríte jeho trvalý pobyt na stránke www.sk.mapy.cz tak nezistíte, že sa jedná o podozrivú adresu a o varovný signál. Zvyčajne na úradoch majú trvalý pobyt nahlásení ľudia s finančnými a exekučnými problémami. Odporúčam si stále overiť, či záujemca nemá nahlásený trvalý pobyt na úrade.

Dlh v zdravotnej poisťovni
V Slovenskej republike máme tri zdravotné poisťovne, ktoré na svojich stránkach zverejňujú svojich dlžníkov. I takto si viete budúceho nájomníka preveriť a zistiť o ňom viac, ako vám sám povie.

Na záver sa s vami podelím o tri odporúčania
1. Od každého nájomníka si žiadajte občiansky preukaz. Najlepšie si ho naskenujte, prípadne odfotografujte, samozrejme je nutné mať súhlas dotknutej osoby (GDPR), ale ak sa jedná o seriózny záujem tak nemá dôvod záujemca s tým nesúhlasiť.

2. Môže sa vám stať, že aj keď si citlivo prejdete záujemcu podľa bodov, ktoré sú uvedené vyššie, záujemca úspešne prejde týmito bodmi, zrealizujete prvú obhliadku a neskôr vám už nezdvíha telefón, alebo neodpisuje na e-maily. Je len na vás ako investoroch, či je pre vás zaujímavé ísť do biznisového vzťahu s kým sa vám zle komunikuje. Často hovorím, že vrcholový manažér s nadpriemerným platom a služobným autom, môže vyzerať ako ideálny nájomník, ktorý by nemal mať problém s platením nájomného, ale koľko krát môže ísť o toho najhoršieho nájomníka, pretože nikdy neviete, kedy o tú dobre platenú prácu príde, prípadne kedy dostane lepšiu ponuku zo zahraničia a odsťahuje sa aj napriek tomu aby niečo riešil.

Na druhú stranu ľudia s priemerným či podpriemerným platom, ktorí majú drobnú exekúciu, môžu byť vďační, že ste im prenajali svoj byt a tak budú platiť s predstihom. Rôzne opravy, možno i tie väčšie si budú riešiť sami, lebo nájomca bude remeselne zručný. Vrcholový manažér nemusí disponovať zručnosťou a preto vás budete obťažovať so všetkými problémami, ktoré sa v byte vyskytnú. Dajte preto na dojem a pamätajte, že s tým s kým nie sú problémy na začiatku, nemusí byť bezproblémový v budúcnosti.

3. Pokiaľ sa vám bude nájomník vyhovárať pri podpise nájomnej zmluvy na to, že teraz nemá prístup k bankovému účtu, že mu neprišli peniaze, alebo že ich niekomu požičal, skrátka že nemá na zaplatenie prvého nájomného či zábezpeky, tak zbystrite. Pokiaľ nemá záujemca na tieto platby, hoc vám tvrdí, že je vrcholový manažér, alebo že zarába nadštandardne, nepodpisujte s ním zmluvu skôr, ako vám uhradí túto prvú splátku. Kto sa vykrúca na začiatku bude mať ten istý problém uhradiť nájom na ďalší mesiac. Vašim cieľom je nájsť nájomníka s ktorým nebudú žiadne problémy.

Rozhodne tento zoznam nie je definitívny. Pokiaľ máte nejaké riešenia, osobné skúsenosti, pokojne sa o ne podeľte a zašlite mi ich na : abramo@abramo.sk.