Prečo som sa stal realitným maklérom?

Prečo som sa stal realitným maklérom?
Keď som chodil na základnú školu, kamaráti sa ma opýtali, prečo nechodím do ľudovej školy umenia? Odpoveď bola tak jednoduchá. Nie každý z nás si to v tom čase mohol dovoliť, no i napriek tomu som urobil prijímacie skúšky na strednú školu s umeleckým zameraním. Po skončení Strednej priemyselnej školy drevárskej v Spišskej Novej Vsi, odbor Konštrukcia a tvorba nábytku, som sa po ročnej prestávke dostal na vysokú školu.

A aký to ma súvis s realitami?
Vyštudoval som dizajn interiéru a poradenstvo. Tento odbor rozvinul vo mne nie len umelecký talent, priestorovú orientáciu, ale aj základy pre podnikanie ako je účtovníctvo či marketing.
Roky som sa venoval interiérom, predaju luxusného nábytku, či tvorbe kúpeľní tých najvyšších štandardov. V roku 2012 však obchod s nábytkom prestal fungovať a ja som sa v tom čase začal obzerať po novom mieste. Dostal som možnosť zúčastniť sa výberového konania v jednej realitnej kancelárií, kde mali voľné pracovné miesto, ale žiaľ, alebo odstupom času, chvála Bohu som neuspel. Keď sa obchod s nábytkom zavrel, kamarát dostal nápad otvoriť saunu. Navrhol som interiér a veľkou časťou som si to aj odmakal spolu s kamarátom. Dnes je to jedna z najúspešnejších sáun v Košiciach. Po rozbehnutí prevádzky, vybudovaní vlastnej klientely, zostal čas pre iné aktivity. Dostal som nápad, stať sa realitným maklérom.

Ako som si vyberal realitnú kanceláriu?
Moja cesta.

Určite ste sa s rovnakou otázkou stretli aj vy.
Na jar v roku 2017 som sa vrátil k pôvodnej myšlienke a začal som sondovať. Keďže už dlhšiu dobu žijem v Košiciach, vyberal som si z miestnych kancelárií.
Nemal som žiadne osobné skúsenosti, ba ani kamarátov, kto by mi vedel odporučiť vhodnú kanceláriu.
Po preskúmaní trhu som sa rozhodol pre silnú medzinárodnú značku RE/MAX. V tom čase mali na profesii inzerát, že hľadajú realitných maklérov. Napísal som si životopis a čakal na reakciu. V Košiciach mala spoločnosť RE/MAX tri kancelárie. Nejakým kľúčom ma pridelili do jednej z nich.
Ak uvažujete nad prácou realitného makléra, je fajn si to skúsiť len tak „ na sucho“.
Zhruba pol roka som chodil s majiteľkou kancelárie po obhliadkach, zisťoval ako prebieha nábor, učil sa veci súvisiace s predajom nehnuteľností a až na základe vlastného presvedčenia, že toto je práca pre mňa som podpísal zmluvu.
Práca realitného makléra si vyžaduje čas a dostatok finančných prostriedkov na vašom účte.
Na jeseň po podpise zmluvy s kanceláriou som sa zúčastnil školenia v Bratislave, ktorého výstupom je certifikát potrebný pre prácu realitného makléra v ich sieti. Počas školenia som si doplnil vedomosti, keďže som mal základ z mojej praxe v kancelárií.
Nebolo to jednoduché obdobie. Počas školenia mi veselo vyzváňal telefón na moje zverejnené ponuky nehnuteľností.
Ubehlo pol roka od prvého stretnutia až po prvý telefonát ohľadom predaja.
V lete v roku 2018 skončila kancelárii licencia RE/MAX a majiteľka kancelárie sa rozhodla, že bude mať vlastnú realitnú kanceláriu. Po roku som z tejto kancelárie odišiel a to bol impulz založiť si vlastnú.

Vlastná kancelária.
Cesta k vlastnej kancelárií nebola však ľahká. V októbri 2019 sa mi podarilo nájsť vhodný priestor pre realizáciu mojich plánov.
Prečo som sa stal realitným maklérom?
– Lebo mám dostatok času pre túto prácu,
– lebo mám ekonomicko-architektonické vzdelanie
– a mám profesionálny prístup k práci.
Práca realitného makléra nie je jednoduchá, aj keď to tak vyzerá. Vlastné auto, fotoaparát, čas a okrem toho stavebné, právnické a ekonomické vzdelanie.

Ak uvažujete nad touto prácou, dobre si to premyslite.